INFOKATALOOG
FOORUMI TEEMAD
GALERII TEEMAD
NÕUANDJATE TEEMAD
GALLUP
Kust on pärit Sinu lemmik riideese?
Näita tulemusi!
PARTNERID
02. mai 2016

Artiklid

Miks rasedus katkeb?  09.06.2008
Cosmopolitan
Miks_rasedus_katkeb_121415.jpg

Poplauljanna Lily Allen otsib nurisünnituse tõttu tekkinud hingehaavadele leevendust. Enneaegne raseduse katkemine tabab noori naisi aina sagedamini. Miks see nii läheb?

Alles me elasime põnevusega kaasa Briti poplauljanna Lily Alleni lapseootusele. Suure pidutsejana tuntud andekas noor naine ootas oma esiklast väga ja muutis rasedusest teada saades oma elu kardinaalselt: loobus pidudest, lubas oma poiss-sõbra Ed Simonsiga lapse nimel teha kõik ja näitas fotograafidele suure uhkusega oma kasvavat kõhukest. Kuid siis saabus ootamatult teade, et pärast romantilist puhkust on Lily rasedus katkenud. Šokeeriv sündmus murdis Lily südame ning viis ta lahku ka Edist.

Miks rasedus katkeb?
Kõiki raseduse katkemisi, mis leiavad aset enne 5. raseduskuud, nimetatakse nurisünnituseks või iseeneslikuks abordiks, sest arenev loode on veel nii väike, et ei suuda emaüsast väljudes ellu jääda või normaalselt areneda. Teadaolevatest rasedustest 15–20% lõpeb iseenesliku abordiga. Kõige sagedamini katkeb rasedus esimese 12 nädala jooksul, seepärast ongi esimest kolme kuud väga tähtsad, kui need on üle elatud, võib juba kergemalt hingata. Põhjuseid, miks iga kuues rasedus katkeda võib, on väga palju. “Kõige sagedasemaks põhjuseks on lootepoolne patoloogia,” selgitab Pärnu haigla naistearst Anu Lilleste. See tähendab, et loodus saab aru, kui tegemist on väärarenguga lapsega ja hülgab loote ise. Kuid see on ainult üks võimalik põhjus, miks rasedus enneaegselt katkeb. “Põhjuseks võivad olla väga palju tegureid, nagu kokkupuude tervist kahjustavate kemikaalide ja nende aurudega (värvid, lakid, bensiin, tinaaur), viirushaiguste põdemine raseduse varajases staadiumis jne,” loetleb dr Lilleste tegureid, mis lapseootust mõjutavad. Esmakordse raseduse puhul on väga raske ette ennustada, mis juhtuma hakkab, sest vahel selgub, et naise emakakael ei suuda kasvavale rasedusele vastu pidada ja vajub surve tõttu lahti. “Üha sagedamini tuleb ette ka juhtumeid, kus loode ei saa nabanööri kaudu piisavalt toitaineid ning tema areng seiskub ja rasedus katkeb enneaegselt,” selgitab dr Lilleste vere hüübimisüsteemi häirete tagamaid.

Mis minuga sünnib?
Kuidas aru saada, et midagi on valesti? Kõige sagedamini juhtub nii, et lapseootel naine avastab näiteks tualetis käies, et ta tupest immitseb verd. “Tavaliselt eelneb vereeritusele määrimine – roosakas, pruunikas või verine voolus –, aga võib esineda ka tugev verejooks,” ütleb dr Lilleste. Sel juhul on kindlasti vaja kohe haiglasse pöörduda. “Kui on tegemist kollaskehahormooni puudulikkusega, mis sageli põhjustab vereeritust, teeme patsiendile hormoonravi, et hormoonide hulk oleks organismis raseduse arenguks piisav,” räägib dr Lilleste. “Kui tegemist on aga emakakaela puudulikkusega, siis reeglina on esmaseks sümptomiks nõrgad sünnituslaadsed valud, mitte verejooks. Sageli võivad emakakaela muutused ja avanemine olla ka ilma sümptomiteta ning valude tekkides on emakakael juba täielikult avatud,” selgitab dr Lilleste juhtumit, mil sünnitegevus on enneaegselt peale hakanud. Õigeaegsel sekkumisel on teatud ravimitega võimalik sünnitegevus peatada ja rasedus alles hoida. Ka on võimalik, et emakakaela puudulikkuse korral paigaldatakse tugiõmblus. Tänapäeval on võimalik emakakael “kinni õmmelda” juba enne rasedust laparoskoopilise operatsiooni teel. Kõige karmim on juhtum, kui eelnevalt on ultrahelis diagnoositud raseduse peetumine – rasedus ei kulge normaalselt ja loode on väiksem, kui ta peaks olema. Sel puhul ei ole meditsiin suuteline neid naisi aitama ja rasedus tuleb katkestada – sünnitus esile kutsuda.

Noortel emadel on kergem
Suurt rolli mängib raseduse katkemise puhul ka naise vanus – mida noorem on naine, seda suurema tõenäosusega on beebiga kõik hästi. “Naise vananedes võib juba rasestumine ise probleemne olla, s.t naine ei rasestu nii lihtsalt, kui ta seda sooviks,” toob dr Lilleste välja noorte naiste eelised. “Vanemate naiste puhul tõuseb ka tavaliselt vajadus lisauuringut teha, milleks on näiteks lootevedeliku võtmine läbi kõhu kromosoomanalüüsi tarvis.” Hetkel tehakse Eestis lootevedeliku uuring vaid naistele, kes sünnituse hetkeks on 37 või vanemad. Ka tuleb vanemas eas naistel tihedamini ette hormonaalseid häireid, sagedamini võib esineda kollakehahormooni puudulikkusest tingitud raseduse katkemist ja hormonaalsetest häiretest tingitud õhema emaka limaskesta tõttu raseduse peetumist. Just seepärast soovitavad arstid rasedust mitte väga kaugele edasi lükata. Mida noorem ja tervemate eluviisidega on naine, seda väiksem on tõenäosus, et ta enneaegse raseduse katkemise peab läbi elama.

Loe edasi Cosmopolitani juunikuu numbrist…

www.cosmopolitan.ee

 

Eesti uudised
 
suur o
 
© 2005 - 2014 ilumaailm.ee tutvustus | arhiiv | kontakt | reklaam | webmaster