INFOKATALOOG
FOORUMI TEEMAD
GALERII TEEMAD
NÕUANDJATE TEEMAD
GALLUP
Kust on pärit Sinu lemmik riideese?
Näita tulemusi!
PARTNERID
21. juuni 2019

Artiklid

3 vaatust sileda kõhuni  07.05.2008
Tekst: Kai Siidirätsep Fotod: Matton Baltic
koht1_133003.jpg

Tervislik toitumine, mõõdukas füüsiline koormus ja tegelemine meelepärase töö ning hobiga peaks tagama ka vormis keha. Alati see nii pole ja ülemäära suur kõht võib enesehinnangu nulli viia. Abistava käe -koos skalpelliga - ulatab ilukirurgia.

“Meie kõikide ees on probleemide lahendamiseks palju võimalusi. Ülemäära suure ja häiriva kõhu puhul on üks neist ilukirurgiline operatsioon, täpsemalt kõhu eesseina plastika,” räägib Villa Medica erakliiniku tegevjuht ja ilukirurgia konsultant Aili Lindmäe. Just tema suhtleb ilu-operatsiooni sooviva inimesega kõige pikemalt ja põhjalikumalt: alates esimesest nõupidamisest kuni operatsioonijärgse taastumisperioodi lõpuni. Aili Lindmäe sõnul on kõhu eesseina plastikast abi nii naistel kui ka meestel, kelle suur ja rippuv kõht ei taha regulaarse treeningu ja tervisliku toitumise abil taanduda. Kuna operatsioon on küll oluline, aga mitte ainus kaalukas komponent oodatud tulemuse saavutamise pikal teel, on äärmiselt tähtis teada kõiki protsessi üksikasju. Hea tule-mus sünnib koostöös.

1. vaatus - eeltöö
Kohe operatsioonile ei pääse. Esmalt täidetakse tervislikust seisundist ülevaate andev küsitlusleht. Puuduliku info korral tehakse lisaanalüüse. Kui selgub, et vastu-näidustusi pole, lepitakse kokku operatsiooni aeg, mis sõltub suuresti sellest, mida peab jõudma veel enne ära teha. Läbi arutatakse liikumis- ja toitumisharjumused ning vajadusel saadetakse inimene spordiklubisse, kus talle koostatakse individuaalne treeningu- ja toitumisprogramm. Enne lõikust on soovitatav tarvitada mõningaid loodustooteid ja vitamiine, et vähendada verevalumite teket ja soodustada kudede paranemist. Võimalik, et tuleb teha muudatusi võetavate ravimite osas. Koos arutatakse üldjoontes läbi operatsiooni käik ning taastumisperiood, samuti võimalikud riskid. Need on samad, mis iga suurema operatsiooni korral: veritsus, infektsioon, armkoe teke ja vastureaktsioon anesteesiale. Võimalikud riskid on ka verevalumid ja tavapärasest aeglasem paranemine (näiteks suitsetajatel). Esmakohtumise lõbusam pool on foto-seanss: pildistatakse probleemset piirkonda, et hiljem oleks võrdlus materjali. Konsultant mõõdab keha üle ka mõõdulindiga, et tellida sobiv operatsioonijärgne tugipesu. See lustaka välimusega lukkudega kombinesooni meenutav rüü on hädavajalik operatsioonist taastuva keha toetamiseks. Aili Lindmäe rõhutab, et juhtnööride järgimine on edukaks taastumiseks äärmiselt oluline. Näiteks on sel eesmärgil soovitatav kas või ajutiselt loobuda suitsetamisest. Samuti ei tohi enne ja pärast lõikust manustada verd vedeldavaid preparaate. Ettevalmistava perioodi pikkus on erinev, ulatudes vahel isegi paarist kuust aastani.

2. vaatus - operatsioon
Kuigi kliinikusse operatsioonile tulles ootab inimest temaga pikalt koostööd teinud konsultant, tegutsevad selle etapi peaosatäitjad lõikussaalis. Kõhu-plastika protseduuri tehnika sõltub patsiendi probleemist. Mõnel on rasv ladestunud kogu kõhu ulatuses, teisel ainult allpool naba. Vastavalt sellele tehakse kas kogu kõhu või osaline kõhu eesseina plastika. Mõlemal juhul on tegemist suuremahulise operatsiooniga, mida tehakse üldnarkoosis ja mis võib kesta kahest kuni viie tunnini. Kogu kõhu eesseina plastika korral prepareeritakse lahti nahk ja aluskoed ala-kõhust kuni roidekaareni ning külgsuunas kuni puusadeni. Kuna sageli on ka kõhulihased välja veninud, on tähtis lihased õmblustega toestada, s.t kinnitada. Siis eemaldatakse ülemäärane rasvkude ja üleliigne nahk. Allesjääv nahk õmmeldakse uuesti kokku. Üheks-kaheks päevaks jäävad sisse dreenid, mille kaudu väljutatakse kogunev veri ja koevedelik.

3. vaatus – uus algus
Taastumine on pikk, kuid kliinikus veedetakse vaid üks-kaks päeva. Siiski ei jää patsient oma uues kogemuses üksi. Enne koju minemist aidatakse selga spetsiaalne tugipesu, mida tuleb kanda ööpäev läbi kolm nädalat järjest. Antakse ka nõu koduseks haava-hoolduseks ning infot valuvaigistite ja põletikuvastaste ravimite kohta. Samuti saab patsient kaasa kõik haavahoolduseks vajaliku. Aili Lindmäe soovitab varuda taastumiseks vähemalt kaks nädalat puhkust. Pingutust nõudvate tegevustega võiks oodata isegi kuus nädalat. Aili Lindmäe rõhutab, et igast operatsioonist jäävad armid. Esialgu võivad need mõjuda ehmatavalt, kuid umbes aasta pärast muutuvad armid heledamaks ning tasanduvad. Arm jääb varjule bikiinipiirkonda ja keha on taas sale. Taastumis-perioodi alguses on arukas lasta teha turseid alandavat lümfimassaaži. Armide tasandumisele aitab tõhusalt kaasa LPGarmiravi. Aili Lindmäe paneb südamele, et kõhuplastika pole imerelv ülekaalulisuse vastu. Lõikus muudab keha kuju küll soovitud ideaalile palju lähedasemaks, aga ei asenda tervislikku toitumist ja regulaarset treeningut. Mõõdukas sportimine aitab kaasa kiiremale taastumisele ning rõhutab kõhuplastikaga pinguldatud lihaseid. Pärast operatsiooni võib treenima hakata kohe, kui kirurg selleks loa annab. Just treening ja tasakaalustatud toitumine aitavad hoida lõikuse abil saavutatud tulemust.

1. Enne operatsiooni teeb kirurg kõhule joonise. Alakõhule, häbemeluu kohale tehakse kergelt kaarekujuline sisselõige, mis ulatub ühest puusaluust teiseni. Kui alakõhul on eelnevalt mingi arm, siis kasutatakse seda. Teine sisselõige tehakse naba ümber, et hiljem nahk sellega taas ühendada.

2. Pärast sisselõike tegemist eraldatakse nahk ja aluskoed kõhuseinast: alakõhust roietekaareni. Lõtvunud kõhulihaseid tugevdatakse õmblustega. See muudab ka talje saledamaks. Vajadusel eemaldatakse ülemäärane rasvkude. Operatsiooni saab näidustuste korral kombineerida ka rasvaimuga. Seejärel tõmmatakse nahk pingule ning eemaldatakse üleliigne osa. Naha pinguldamise käigus eemaldatakse kõik nabast allpool asetsevad venitusarmid (striiad) ja vajadusel ka vertikaalselt asetsev keisrilõike arm (koos ära lõigatava nahaga).

3. Pärast kõhu korrigeerimist õmmeldakse haavad kinni (naba ümber, bikiinipiirkonnas).

Kõhuplastika pole imerelv ülekaalulisuse vastu. Lõikus muudab keha kuju ideaalile lähedasemaks, aga ei asenda tervislikku toitumist ja treeningut.

Operatsioon on lahenduseks, kui muret teeb:
• ülemäära suur kõht, mis ei kao regulaarse treeningu ega dieediga,
• suure ja kiire kaalulanguse tagajärjel lõtvunud kõhunahk ja -lihased,
• pärast rasedust välja veninud kõhunahk ja lihased, nn rippkõht,
• vananedes hormonaalsetest muutustest tingitud naha elastsuse vähenemine.

Operatsioon on hea, sest:
• selle tulemusel jääb vähemaks rasedusarme, samuti eemaldatakse vertikaalse keisrilõike armid ja muud armid (eemaldatavast naha osast),
• protseduuri käigus on võimalik likvideerida ka song.

Lisatulu tervisele!
Kuna paraneb (lihaste õmblemise korral) kõhu eesseina toonus, siis tihti kaasnevad I operatsiooniga ka esmapilgul patsiendile üllatavad boonused, nagu siseorganite langemisest ja lihaste ebapiisavast toestusest põhjustatud kõhukinnisus, hemorroidid, alakõhuvaevused, alaseljavalud ja mõned menstruatsiooniprobleemid.

Vabanesin rippuvast õudusest
PiLLe (29):
Pärast sünnitust kaks aastat tagasi jäi mu kõhunahk rippu, nagu oleks seal kaks tühja kilekotti lösakil. Eks laps oli ka suur, viiekilone. Enne sünnitust olin keskeltläbi 10 kg üle normkaalu. Samas tegin regulaarselt trenni ja olin aastaid usin kaalujälgija. Mulle oli selge, et vabanen sellest rippuvast õudusest üksnes kirurgi abiga. Olin väga kurb: ühegi lõikega riided ei passinud minu “originaalse” vormiga. Rannas polnud ma juba kolm aastat käinud. Mitu aastat pidasin endaga sisemonoloogi, kas otsustada lõikuse kasuks või ei. Leian, et nii kaalukat otsust ei tohi langetada hetkeemotsiooni ajel. Lõikuse tulemustega olen südamest rahul. Toibusin hästi, esimesed 4-5 päeva olid kõige raskemad. Vöö-koht oli paistes ja nägin välja nagu sibul. Õnneks see taandus. Tõsi, arm on üsna suur, aga kenasti pesu all peidus. Viie nädala pärast olin vupsti trennis tagasi, teen aeroobikas kangitrenni ja muidugi jätkan söömist kaalujälgijate kava järgi. Liialdamata võin öelda, et olen tänu sellele sammule palju õnnelikum ning enesehinnang on märgatavalt tõusnud. Muide, vahetasin kogu garderoobi välja: naiselikuma ja trendikama vastu!

Lõikuse lisaväärtus!
Mari (35):
Olen kolm korda sünnitanud ja mu kõhunahk oli silmanähtavalt välja veninud. Otsus minna kõhuoperatsioonile, küpses aastate jooksul. Kuigi tegin regulaarselt trenni, selgus lõikuse käigus, et mu korsetilihased polnud siiski piisavalt tugevad: laiali-vajununa ei toetanud nad vajalikul määral siseorganeid ja selga. Nii juhtuski, et lisaks vormis kõhule sain opilt n-ö kingitused kaasa. Nimelt paranes kohe soolestiku töö ja mul oli palju kergem tualetis käia. Liigse punnitamiseta kadusid ka mind kangekaelselt saatnud hemorroidid. Menstruatsioon muutus intensiivsemaks: varasema vaevalise eritusega nädala asemel kulub nüüd 3-4 päeva. Aga see pole veel kõik: kadusid ka sagedased seljavalud! Praegu on lõikusest möödas vaid viis kuud, tahaks loota, et nii ka jääb.

Operatsiooni vastunäidustused
• rasked südamehaigused
• vaimuhaigused,
• raskekujuline suhkurtõbi
Operatsiooni ei soovitata naistele, kes soovivad veel sünnitada kui on plaanis suurem kaalulangetamine (siis võiks lõikuse edasi lükata)

Allikas: ANTS VIIKLEPP, kirurg

 

Eesti uudised
 
© 2005 - 2018 ilumaailm.ee tutvustus | arhiiv | kontakt | reklaam | webmaster